V úterý 26. února 2019 studenty 4. ročníků navštívili zaměstnanci IT oddělení Policie ČR. Na úvod bylo řečeno, že o studenty naší školy je obrovský zájem. Budoucím absolventům SPŠE Ječná byly nabídnuty pracovní pozice v oblasti informačních technologií, jako například vývoj mobilních aplikací, údržba serverů apod. Zmínili taky možnost IT podpory zásahových týmů, například šifrování komunikace, použití dronů atd. Naší absolventi mohou najít uplatnění i v „kriminálce“ při vyšetřování útoků na bitcoinové burzy, osobní účty uživatelů a jiné. Policisté ukázali studentům aplikaci v telefonu, pomocí které lustrují osoby.
Předchozí novinky z března 2019
Naši studenti se v pátek 8. února zúčastnili přednášky o energetické gramotnosti. Přednášející jim vysvětlili, co je to blackout, jaké jsou příčiny blakcoutu a jakým způsobem mu předcházíme. Co je to energetický mix a jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými typy elektráren. V čem se liší elektrický výkon od výroby elektřiny, jak funguje trh s elektrickou energií a jaké jsou subjekty na trhu. Vzdělávací projekt pod záštitou Ministerstva obchodu a průmyslu a jeho interaktivní prezentace naše studenty zaujala.
Ve dnech 28. 1. - 1. 2. 2019 se konal lyžařský zájezd do Alp. Ledovec Kitzsteinhorn v nadmořské výšce 3200 metrů nás přivítal krásným slunečným počasím a nádherně upravenými sjezdovkami. Specialitou tohoto střediska je černá sjezdovka "Black Mamba", která má sklon až 63%. Sjezdovka je dlouhá 1000 metrů, převýšení činí 290 metrů a je „jedovatá“ jako mamba. Dalším lyžařském střediskem, které jsme navštívili, byl Schmitten s nejdelší sjezdovkou v délce 4000 m. Studenti školy si v Alpách perfektně zalyžovali a načerpali energii na nové pololetí, někteří také na maturitu :-). Podívat se na video v ohromujícím rozlišení 4K s úchvatnými záběry rakouských Alp se můžete ZDE.
Dne 7. 2. 2019 se naši studenti 3. ročníku zúčastnili soutěže Talent pro firmy "T-PROFI", kde si mohli vyzkoušet na polytechnických stavebnicích svou zručnost, pečlivost, práci v týmu a v neposlední řadě i technické myšlení. Soutěž organizovala Hospodářská komora spolu se zástupci firem. Naše mužstvo obsadilo 1. místo a tak postoupilo do národního kola. Gratulujeme a přejeme mnoho dalších úspěchů!
Další naši žáci se zúčastnili workshopu ve firmě Elektroline, kde si vyzkoušeli své dovednosti v praxi. Díky jejich šikovosti jim byla nabídnuta i vzdělávací brigáda. Akce byla součástí našeho programu spolupráce s průmyslem.
Ve čtvrtek 7. února 2019 se studenti tříd C3a a C3b zúčastnili akce „Jeden den s informatikou a matematikou“, která se konala na matematicko-fyzikální fakultě UK. Akce nabídla zajímavé přednášky, interaktivní stánky a praktické workshopy, které návštěvníkům přiblížily rozličné aspekty informatiky (IT) a matematiky. Přinesla pestrou ochutnávku témat a výzkumných problémů, kterými se zabývají studenti a vědci z MFF UK. Sérii přednášek doplnily stánky s prezentacemi studentských prací a výzkumů, kterým se vědci z Matfyzu věnují. Například Adam Dingle z katedry softwaru a výuky informatiky hovořil o čtyřletém působení v americké centrále Googlu, v rámci kterého měl možnost nahlédnout pod pokličku projektů jako Gmail, Google Maps nebo Google Chrome. O svůj životní příběh se podělil také Michal Šrajer, absolvent Matfyzu a spoluzakladatel úspěšného vývojářského studia Inmite. Startupovou firmu, specializující se na vývoj mobilních aplikací, před čtyřmi roky koupil antivirový gigant Avast. U většiny technologických vychytávek si zájemci mohli sami vyzkoušet, jak fungují. Vedle sady pro virtuální realitu HTC Vive třeba také nástroj pro vyhledávání ve videu. Ten na základě několika různých matematických modelů umožňuje vyhledat konkrétní scénu mezi stovkami tisíc hodin videozáznamů.