V prvním kole přijímacího řízení se můžete přihlásit na tři školy, nebo například na jednu školu a tři různé obory/zaměření. V rámci jednoho oboru se můžete přihlásit do konkrétních vzdělávacích programů (zaměření). Naše škola nabízí tři vzdělávací progamy (zaměření) ve dvou oborech:
Obor 18-20-M/01 Informační technologie
Obor 26-41-M/01 Elektrotechnika
Studium je určeno pro žáky, kteří absolvovali 9. třídu základní školy a je vhodné nejen pro chlapce, ale i pro dívky.
Uchazeči budou přijímáni podle součtu bodů ze získaných ZŠ + součtu bodů z jednotných přijímacích zkoušek do naplnění oborů. Body ze ZŠ se získají z průměrného prospěchu za obě pololetí osmé a první pololetí deváté třídy a navíc za dobré známky z matematiky, fyziky a také z českého jazyka a chování. K bodům ze ZŠ se navíc přičtou body z jednotných přijímacích zkoušek a to tak, že body z matematiky se násobí osmi a body z českého jazyka se násobí třemi.
Například:
Máte-li ze ZŠ 320 bodů a z centrálních příjímacích zkoušek získáte 40 bodů za matematiku a 30 bodů za český jazyk,
ve výsledku se k Vašim bodům ze ZŠ přičte 40 * 8 + 30 * 3 = 410 bodů. Celkem tedy získáte 320 + 410 = 730 bodů.
Chcete-li zjistit jaká je Vaše šance na přijetí, můžete si to spočítat na stránce: Výpočet šance na přijetí.
Kompletní vyhlášení kritérií pro stanovení příjímacího řízení je k dispozici na Kritéria přijímacího řízení
Budou upřesněny v nejbližší době.
- vysvědčení, nebo výpis známek z prvního i druhého pololetí 8. třídy a z prvního pololetí 9. třídy ZŠ
- lékařský posudek o zdravotní způsobilosti ke vzdělávání - pouze pokud se hlásíte na obor 26-41-M/01 Elektrotechnika
- doporučení poradenského zařízení obsahující úpravy podmínek přijímacího řízení - pouze pokud máte speciální vzdělávací potřeby
Škola, která hodnotí slovně, převede pro účely přijímacího řízení ke střednímu vzdělávání slovní hodnocení do klasifikace dle §60a, odst. 4, zákona č. 561/2004 Sb. Naše škola převod slovního hodnocení pro účel přijímacího řízení od každé základní školy vyžaduje.
Dle §20, odst. 4, bod g) zákona 561/2004 Sb. lze osobám, které získaly předchozí vzdělání ve škole mimo území České republiky při přijímacím řízení na základě jejich žádosti prominout přijímací zkoušku z českého jazyka. Znalost českého jazyka, která je nezbytná pro naše vzdělávací programy bude v těchto případech ověřena rozhovorem s ředitelem školy v českém jazyce a na základě toho též posouzena možnost přijetí. Tato část přijímacího řízení nebude bodována a do bodování známěk ze základní školy se místo prospěchu z českého jazyka bude počítat cizí jazyk (prioritně anglický jazyk).
V případě osob, které získaly předchozí vzdělání ve škole mimo území České republiky bude na základě vyhlášky 353/2016 Sb. požadováno v rámci přijmacího řízení doložení následujících povinných příloh:
- vysvědčení, nebo výpis známek z posledních 2 ročníků, ve kterých uchazeč splnil nebo plní povinnou školní docházku, nebo z odpovídajících ročníků základní školy i po splnění povinné školní docházky,
- lékařský posudek o zdravotní způsobilosti ke vzdělávání - pokud se hlásí na obor 26-41-M/01 Elektrotechnika
- doporučení poradenského zařízení obsahující úpravy podmínek přijímacího řízení - pouze pokud máte speciální vzdělávací potřeby,
- doklad o splnění povinné školní docházky, jde-li o uchazeče, který ukončil nebo ukončí povinnou školní docházku v zahraniční škole, vydaný zahraniční školou, nebo
- osvědčení o uznání rovnocennosti zahraničního vysvědčení vydaného zahraniční školou nebo rozhodnutí o uznání platnosti zahraničního vysvědčení v případě, že se pro přijetí vyžaduje získání příslušného stupně vzdělání.
V případě jakýchkoliv dokladů v jiném než českém jazyce přikládá uchazeč jejich úřední překlad jejich originálů do českého jazyka (zajišťuje běžně notář, nebo kterýkoliv úřad městské části). Body 4. popřípadě 5. vydá odbor školství krajského úřadu příslušného podle místa bydliště, či podle místa školy.
V případě přijetí je také dle zákona č. 561/2004 Sb. §20 3 nezbytné nejpozději v den nástupu do školy doložit doklad o legálnosti pobytu na území ČR.
Přijatí žáci mohou během studia kdykoliv na základě písemné žádosti podepsané žákem a jeho zákonným zástupcem požádat o změnu oboru nebo vzdělávacího programu. Pokud je to kapacitně možné, škola žádosti zpravidla vyhoví, byť ve vyšších ročnících za podmínky vykonání rozdílových zkoušek z profilových předmětů, je-li v nich významný rozdíl.