Novinky

Odborné praxe ve firmách se konají od 21. 5. do 1. 6. 2018 a jsou povinné pro všechny žáky 2. a 3. ročníků. Za účelem podpory žáků a odevzdávání profesních životopisů byla na moodle.spsejecna.cz zřízena kategorie kurzů OP - Odborná praxe a kurz Odborná praxe 21. 5. - 1. 6. 2018. Další informace vám sdělí prof. třídní, vyučující ČJ, AJ a ZŘ Ing. Zdeněk Velich. UPOZORNĚNÍ: Termín odevzdání podepsaných smluv ve dvojím vyhotovení v kanceláři školy je 20. 4. 2018! V termínu 31. 3. 2018 bylo odevzdáno 93 % životopisů.

Ve dnech 19. a 20. dubna se v Plzni na letišti Letkov a v Centru Robotiky v Plzni uskutečnil 3. ročník národního finále soutěže CANSAT. CANSAT je soutěž středoškolských týmů, jejichž úkolem je sestavit funkční malý satelit o velikosti plechovky od limonády. Naši žáci se umístili na 5. místě a získali cenu za nejodolnější Cansat. Vítěz finále postupuje do evropského kola, které se letos koná na Azorských ostrovech.

V pondělí 30. 4. 2018 a v pondělí 7. 5.  2018 se neučí a žáci budou mít volný den.

Na základě spolupráce s firmou ČEZ se dva žáci třídy E3b zúčastnili Energetické maturity 2018, která se konala na tepelné elektrárně Tušimice. Měli jsme možnost prohlédnout si všechny provozy elektrárny, rozhlédnout se po okolí ze střechy kotelny, ale také prohlédnout si chladící věž z vnitřku a za provozu (neobešlo se to bez sprchy studenou vodou). Kromě provozu elektrárny jsme navštívili také rozvodnu 110 kV Výškov a přes plot nahlédnout i do  rozvodny 400 kV. Na závěr žáci psali vědomostní test, který se týkal provozu elektrárny včetně ekologických souvislostí.

Ve čtvrtek 12.4.2018 se koná první kolo jednotných přijímacích zkoušek na střední školy. Od 8.30 administrace zkoušky z matematiky v učebnách, od 10.50 administrace zkoušky z českého jazyka v učebnách. Vzhledem k tomu, že pro zkoušky bude obsazena většina učeben, budou mít žáci 1. až 3. ročníků tento den volno, 4. ročníky hodláme učit podle upraveného rozvrhu. Druhé kolo přijímacích zkoušek se koná za obdobných podmínek v pondělí 16.4.2018. Také v tento den budou mít žáci 1. až 3. ročníků volno a 4. ročníky opět hodláme učit podle upraveného rozvrhu.

Dne 4. dubna 2018 proběhla na Gymnáziu Budějovická Prezentiáda, která je projektem spolku Student Cyber Games. Sešlo se zde 13 týmů z různých středních škol našeho hlavního města. Témata pro střední školy: Droga dnešní doby, Co nám doma neřekli. Za naši školu se krajského kola zúčastnil tým třídy A2a. Přesto, že náš tým nepostoupil do celostátního kola, bylo pro studenty velmi přínosné vyzkoušet si samotné prezentování a mít možnost srovnání s ostatními. Svoje zkušenosti určitě využijí i v dalších soutěžích.

Jednou z velice zajímavých exkurzí se stala návštěva Techmania Science Center v Plzni. Skupina studentů tříd C1b a A2a si ve středu 28. března 2018 prohlédla se zájmem interaktivní exponáty, 3D planetárium a zábavnou vědeckou show pod názvem „Tekutý dusík“. Celý areál se nachází v historických budovách plzeňské Škodovky – za proměnu těchto bývalých továrních hal na moderní centrum vědy a techniky získala několik ocenění v soutěži Stavba roku.

Počet autistů roste a nikdo neví, čím to je. Příčiny se zkoumají, ale zatím nikdo na ně nepřišel. Možná to objeví nějaký autista. Na světe je okolo 31 miliónů lidí s Aspergerovým syndromem, který patří do širokého spektra autistických poruch.

V roce 1975 byl autistický jeden člověk z 5 000 lidí, v roce 1985 jeden z 2 500 a v roce 2007 to byl již 1 ze 150. V roce 2015 jedno dítě z 86, tedy 1,5 % populace. V roce 2017 se uvádí každé 68. dítě. Celosvětově je to ještě nižší číslo a uvádí se 2% populace.

http://www.atypmagazin.cz/2017/04/01/kde-by-byl-svet-bez-autistickeho-genu/

 

Hledáme kolegu/kolegyni na pozici Asistent pedagoga s nástupem 1. dubna. Jde o 0.75 úvazku. Požadujeme dokončený kurz pro AP. Prosíme zájemce, aby kontaktovali výchovné poradkyně kohutova@spsejecna.cz, reichlova@spsejecna.cz.

Naši žáci, kteří se účastní soutěže Cansat, se prezentovali na výstavě Ampér, na fóru Automatizace a následující den přednášeli o svém projektu i v pražském planetáriu, kde byli hosty České astronomické společnosti. Jejich práci na projektu, můžete sledovat zde: https://www.facebook.com/TeamJSat/

Viz příloha.

V pondělí 26. 3. 2018 si žáci všech třetích ročníků vyslechli přednášku o digitálním rozhlasu. Dozvěděli se něco o historii digitálního rozhlasového vysílání, dále o jeho parametrech, o aktuální situaci ve světě i v České republice. Měli možnost si též prohlédnout některé přijímače a prakticky si poslechem ověřit jeho kvalitu. Přednášejícím byl provozní ředitel rticz s.r.o. pan Roman Kropáček.